Found 14 projects

Poster Presentation 1

11:00 AM to 1:00 PM

Add to my favorites Hopping Robot Controller to Study Hybrid Dynamical Systems
Presenter
  • Preston Alexander Fowler, Senior, Applied & Computational Mathematical Sciences (Scientific Computing & Numerical Algorithms), Electrical Engineering NASA Space Grant Scholar
Mentors
  • Benjamin Chasnov, Electrical Engineering
  • Sam Burden, Electrical Engineering
Session

Add to my favorites Kids, Start Your Engines: Driving Community-Based Early Powered Mobility Tracking with a Custom Data Logger  
Presenters
  • Michelle E Chuang, Junior, Electrical Engineering
  • Winston Lowe, Sophomore, Pre Engineering
  • Joseph Delmar St. George, Senior, Electrical Engineering
Mentor
  • Heather Feldner, Rehabilitation Medicine
Session

Poster Presentation 2

1:00 PM to 2:30 PM

Add to my favorites AeroSpec: A Portable and Cost-Effective Solution for Personalized Air Quality Monitoring
Presenter
  • Lerzan Cengiz, Senior, Electrical Engineering
Mentors
  • Sep Makhsous, Electrical Engineering
  • Alexander Mamishev, Electrical Engineering
Session

Add to my favorites Introducing a Cost-Effective, Simple Hydrogen Proton Exchange Membrane Fuel Cell Lab to Bellevue College
Presenter
  • Megan Bui, Sophomore, Electrical Engineering, Bellevue Coll
Mentor
  • Richard Glover, Chemistry, Lane Community College
Session

Add to my favorites Phased Array Wireless Power Optimization on a Planar Array of Coupled Resonators
Presenter
  • Usman M. Khan, Sophomore, Electrical Engineering
Mentor
  • Joshua Smith, Computer Science & Engineering
Session

Oral Presentation 2

3:30 PM to 5:15 PM

Add to my favorites Comparison of Reinforcement Learning Methods in a Real-World, Real-Time Environment
Presenters
  • Min Jing (Wendy) Jiang, Sophomore, Computer Science, Bellevue Coll
  • Megan Bui, Sophomore, Electrical Engineering, Bellevue Coll
  • Abduselam (Abdul) Shaltu, Senior,
  • Samuel Vanderlinda, Sophomore, Computer Science, Bellevue Coll
  • Tejas Rao, Non-Matriculated,
Mentor
  • Christina Sciabarra, Political Science
Session

Add to my favorites Multitransformable Leafout Origami
Presenter
  • Kyle Johnson, Junior, Electrical Engineering Louis Stokes Alliance for Minority Participation, Mary Gates Scholar, McNair Scholar
Mentors
  • Jinkyu Yang, Aeronautics & Astronautics
  • Koshiro Yamaguchi, Aeronautics & Astronautics
Session

Poster Presentation 3

2:30 PM to 4:00 PM

Add to my favorites Evaluating Natural Threats to the Grays Harbor PUD’s Power System
Presenter
  • Blake Donald (Blake) Rose, Junior, Electrical Engineering
Mentor
  • Daniel Kirschen, Electrical Engineering
Session

Add to my favorites Study of Nitrogen-Vacancy Formation in Diamond through High Temperature Annealing
Presenter
  • April Marie Opsvig, Senior, Electrical Engineering
Mentor
  • Kai-Mei Fu, Electrical Engineering, Physics
Session

Add to my favorites Stronger Together: An Efficient, Generalizable Approach to Design Biosensors for Small Molecules
Presenters
  • Jay Yung, Junior, Pre-Sciences Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Angel Wong, Senior, Bioengineering, Biochemistry Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Chemay R Shola, Junior, Bioengineering Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Aerilynn Nha Chi Nguyen, Senior, Biology (Molecular, Cellular & Developmental) Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Renaldo Sutanto, Senior, Biology (Molecular, Cellular & Developmental), Biochemistry
  • William Wei Wah (William) Kwok, Senior, Informatics Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Sairandri Sathyanarayanan, Sophomore, Pre-Sciences
  • Joshua C Ip, Senior, Bioengineering
  • Charlie Fisher, Senior, Electrical Engineering Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Vera Okolo, Senior, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth, Biology (Molecular, Cellular & Developmental) Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Kateka Seth, Senior, Informatics: Data Science, Biochemistry Undergraduate Research Conference Travel Awardee
  • Hannah Kim (Hannah) Redden, Senior, Biochemistry, Bioengineering UW Honors Program
Mentors
  • Liangcai Gu, Biochemistry
  • Herbert Sauro, Bioengineering
  • Shoukai Kang, Biochemistry
Session

Poster Presentation 4

4:00 PM to 6:00 PM

Add to my favorites Air Breathing Pulsed Plasma Thruster for High Altitude Atmospheric Satellites
Presenter
  • Corwin Hansen, Junior, Electrical Engineering
Mentors
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
  • Manuel Azuara Rosales, Aeronautics & Astronautics
Session

Add to my favorites Current-Controlled Robotic Arm: Haptic Testbench for Human/Machine Interaction
Presenters
  • Jonathan Nusantara, Senior, Electrical Engineering
  • Devon Endsley, Senior, Electrical Engineering
  • Shunsuke Winston, Senior, Mechanical Engineering
Mentors
  • Sam Burden, Electrical Engineering
  • Benjamin Chasnov, Electrical Engineering
Session

Add to my favorites VR and Memory
Presenters
  • Olivia Jean Chicoine, Senior, Industrial Engineering
  • Katherine Tran, Senior, Biochemistry
  • Kristen M. Leierzapf, Senior, Industrial Engineering
  • Qihua (Garret) Yang, Senior, Electrical Engineering
  • Ty Andrew Good, Junior, Industrial Engineering
  • Xiaolu Li, Senior, Industrial Engineering
  • Evan Robert Kirkpatrick, Senior, Industrial Engineering
Mentor
  • Tom Furness, Industrial Engineering
Session

Add to my favorites Roborun: Crowdsourcing Legged Robot Behavior Using Gamification
Presenter
  • Ashley Grey, Junior, Electrical Engineering Mary Gates Scholar
Mentor
  • Sam Burden, Electrical Engineering
Session