Found 11 projects

Poster Presentation 1

11:00 AM to 1:00 PM

Add to my favorites The Untold Stories of the Chuukese Canoe
Presenters
  • Zola Cass, Junior, Anthropology
  • Natalie (Kamaka'ike) Bruecher, Junior, Public Health-Global Health, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Jason Huynh Nguyen, Sophomore, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Laura May Riley, Senior, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Lisa Phan, Senior, Anthropology
Mentor
  • Holly Barker, Anthropology

Poster Session 1
  • Commons West
  • Easel #4
  • 11:00 AM to 1:00 PM

  • Add to my favorites The Importance of Yapese Knowledge: Sustainability through Canoe Building
    Presenters
    • Kevin Chu, Senior, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
    • Summer A. Godfrey, Junior, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
    • Celeste C. Le, Junior, Anthropology
    • Zachary Taylor Dietz, Junior, Anthropology
    Mentors
    • Holly Barker, Anthropology
    • Randizia Crisostomo, Interdisciplinary Arts & Sciences (Bothell Campus)

    Poster Session 1
  • Commons West
  • Easel #43
  • 11:00 AM to 1:00 PM

  • Oral Presentation 1

    12:30 PM to 2:15 PM

    Add to my favorites The Making of DREAMs: An Exploration of Identity, Subjectivity, and Civil Disobedience of Undocumented Youth Living in the State of Exception
    Presenter
    • Monica Romero, Senior, Anthropology, Spanish UW Honors Program
    Mentor
    • Devon Pena, Anthropology

    Session 1K: Bodies With and Without Rights: Activism, Analysis, Archives
  • 12:30 PM to 2:15 PM

  • Add to my favorites Mortality of Juvenile Manila Clams from Predation in Sand and Gravel Sediment
    Presenter
    • Malise Ching Yun, Senior, Anthropology Mary Gates Scholar
    Mentor
    • Megan Dethier, Biology

    Session 1M: Life and Death in the Ocean
  • 12:30 PM to 2:15 PM

  • Oral Presentation 2

    3:30 PM to 5:15 PM

    Add to my favorites Music as Resistance: How Filipinx Americans Navigate Their Diasporic Identity, Heal Historical Trauma, and Find a Way Home
    Presenter
    • Allison Masangkay, Senior, Business Administration (Information Systems), Anthropology UW Honors Program
    Mentor
    • Rachel Chapman, Anthropology

    Session 2A: Strength and Identity: Challenging Dominant Narratives
  • 3:30 PM to 5:15 PM

  • Add to my favorites The Future is Black: A Critical (Re)Imagining of a Feminist, Afro-Diasporic Epistemology and Methodological Framework in Archeology
    Presenter
    • Nala Williams, Senior, Anthropology, Near Eastern Studies (Languages & Civilization) McNair Scholar, UW Honors Program
    Mentor
    • Stephanie Selover, Anthropology, Near Eastern Languages & Civilization

    Session 2L: McNair Session - Issues in Contemporary America: Environment, Government, Sex, Gender and Race
  • 3:30 PM to 5:15 PM

    Add to my favorites DIY or Die: How Underground Music Scenes are Shaped by Their Cities
    Presenter
    • Katherine (Katie) Hanford, Senior, Anthropology UW Honors Program
    Mentor
    • Michael Vicente Perez, Anthropology

    Session 2M: City Stories: The Lived Urban Environment
  • 3:30 PM to 5:15 PM

  • Poster Presentation 3

    2:30 PM to 4:00 PM

    Add to my favorites Diversity of the Human Experience: A Multidisciplinary Review of the Literature on Emotional Concepts Across Cultures
    Presenter
    • Eli Lotz, Sophomore, Anthropology, Shoreline Community College
    Mentor
    • Mimi Harvey, Communication, Shoreline Community College

    Poster Session 3
  • Commons West
  • Easel #42
  • 2:30 PM to 4:00 PM

  • Visual Arts & Design Presentation 4

    3:00 PM to 4:30 PM

    Add to my favorites Forensic Anthropology and Human Rights in Latin America
    Presenters
    • Roshni Sinha, Junior, International Studies, Anthropology UW Honors Program
    • Gwendolyn Scott, Senior, International Studies: Latin America, Geography
    • Leah Mc Farland Bennett, Junior, Law, Societies, & Justice, International Studies: Latin America
    • Min Su Kim, Freshman, Pre-Major Mary Gates Scholar
    • Madison Kendall Vinson, Sophomore, Pre-Social Sciences
    • Kendy Joceline Bautista, Sophomore, Pre-Major (Arts & Sciences)
    • Hannah Thoreson, Senior, Political Science
    • Amber Nicole (Amber) Torell, Freshman, Pre-Major (Arts & Sciences)
    • Akshara Kumar, Junior, International Studies: Asia
    • Carly Bainbridge, Sophomore, Pre-Major (Arts & Sciences)
    Mentors
    • José Antonio Lucero, Jackson School of International Studies
    • Emily Willard, Jackson School of International Studies

    Visual Arts & Design Showcase
  • 3:00 PM to 4:30 PM

    Poster Presentation 4

    4:00 PM to 6:00 PM

    Add to my favorites Transmission Pathways of Maternal and Neonatal Tetanus
    Presenter
    • Sophie Morse, Senior, Anthropology, Microbiology UW Honors Program
    Mentor
    • John Scott Meschke, Environmental & Occupational Health Sciences

    Poster Session 4
  • Balcony
  • Easel #88
  • 4:00 PM to 6:00 PM

  • Add to my favorites Wham! 1930s Pop Culture at the Grand Ronde Reservation Schoolhouse
    Presenters
    • Sophia Muro, Sophomore, Anthropology
    • Danielle N. Sakowski, Senior, Anthropology: Archaeological Sciences
    • Rachel Cassandra Mc Gill, Junior, Anthropology: Archaeological Sciences
    • Justice Mc Neeley, Senior, Anthropology: Archaeological Sciences
    Mentors
    • Sara Gonzalez, Anthropology
    • Ian Kretzler, Anthropology
    • Yoli Ngandali, Anthropology

    Poster Session 4
  • Commons West
  • Easel #42
  • 4:00 PM to 6:00 PM