Found 17 projects

Poster Presentation 1

11:00 AM to 1:00 PM

Add to my favorites Endophyte-Assisted Phytoremediation of Arsenic
Presenter
  • Shruti Sanjay Parikh, Junior, Environmental Studies NASA Space Grant Scholar
Mentors
  • Robert Tournay, Environmental & Forest Sciences
  • Sharon Doty, Environmental & Forest Sciences
Session

Oral Presentation 1

12:30 PM to 2:15 PM

Add to my favorites Neurobiological Basis of Menopausal Hot Flashes
Presenter
  • Alejandra Cabrera, Non-Matriculated, Integrative Biology , University of Washington UW Post-Baccalaureate Research Education Program
Mentors
  • Robert Steiner, Obstetrics and Gynecology
  • Don Clifton, Obstetrics and Gynecology
  • Ashley Krull, Obstetrics and Gynecology
  • Sarah Larsen, Obstetrics and Gynecology
Session

Add to my favorites Investigating the Role of the Extrinsic Neural Environment on the Tumorigenic Properties of Glioblastoma Stem Cells
Presenter
  • Karan Gunwant (Karan) Rai, Senior, Neurobiology Mary Gates Scholar, UW Honors Program
Mentors
  • Jan-Marino (Nino) Ramirez, Neurological Surgery
  • Julia Pollak, Seattle Children's Research Institute, Seattle Children's Research Institute
  • Robert Rostomily, Neurological Surgery
Session

Poster Presentation 2

1:00 PM to 2:30 PM

Add to my favorites Dust as a Fuel for In-Space Electric Propulsion
Presenter
  • Brittney Dodson, Senior, Physics: Comprehensive Physics NASA Space Grant Scholar
Mentor
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
Session

Add to my favorites Measuring Tritium Levels with a Gas Flow Proportional Counter
Presenter
  • Matthew (Matt) Kallander, Senior, Physics: Comprehensive Physics
Mentors
  • R.G. Hamish Robertson, Physics
  • Diana Parno, Physics
Session

Add to my favorites Designing, Constructing, and Launching a Single-Stage Supersonic Rocket
Presenters
  • Alexa Antalan, Sophomore, Mechanical Engineering, Seattle Central College
  • Tyler Scheffler, Sophomore, Computer Engineering, Seattle Central College
  • David Shay, Sophomore, Engineering, Seattle Central College NASA Space Grant Scholar
  • LinJie Fu,
  • Tri Luu, Junior, Computer Engineering, Seattle Central College
  • Shihao Song,
Mentors
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
  • Michael Harrell, Earth & Space Sciences
  • Rebecca Hartzler, Earth & Space Sciences, Physics, Seattle Central College
Session

Add to my favorites Europa Ice Pentrator
Presenter
  • Carlos A. (Carlos) Herrera, Senior, Mechanical Engineering NASA Space Grant Scholar
Mentors
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
  • Tessa Robinson, Aeronautics & Astronautics
Session

Add to my favorites High-Powered Three Stage Ignition Cluster Rocket with Electromagnetic Model Analysis
Presenters
  • Angela Marie (Angela) Kimber, Junior, Chemical Engineering NASA Space Grant Scholar
  • Zachary Pohaipuni (Zack) Dela Cruz, Junior, Electrical Engineering
  • William B. (Bill) Flanigan, Graduate, Urban Design & Planning
  • Jesse Wayne (Jesse) Evans, Senior, Earth and Space Sciences: Geology
  • Daniel Hsu, Junior, Earth and Space Sciences: Geology
Mentor
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
Session

Add to my favorites Orbital Mechanics of CubeSat Propelled via Pulsed Plasma Thruster in and beyond Low-Earth Orbit
Presenters
  • David Andrew (David) Olson, Fifth Year, Physics: Comprehensive Physics
  • Tyler James (Tyler) Valentine, Junior, Astronomy, Physics: Comprehensive Physics, Earth & Space Sciences (Physics) NASA Space Grant Scholar
Mentor
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
Session

Add to my favorites High Velocity Impact Analysis of Two-Stage Penetrator Probe  
Presenter
  • Ryunosuke (Rick) Shibata, Senior, Mechanical Engineering, Economics UW Honors Program
Mentor
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
Session

Add to my favorites Structure Design and Analysis for Cube Satellite
Presenters
  • Jiasheng (Stanley) Xie, Senior, Physics: Applied Physics
  • Daniel Hsu, Junior, Earth and Space Sciences: Geology
  • Nicolas Mavriplis, Sophomore, Pre Engineering
Mentor
  • Robert Winglee, Earth & Space Sciences
Session

Oral Presentation 2

3:30 PM to 5:15 PM

Add to my favorites Effects of Delayed Feedback on Auditory-Motor Adaptation in Speech Production
Presenters
  • Maria Merakov, Senior, Speech and Hearing Sci (Com Disorders) UW Honors Program
  • Lisa C, Fifth Year, Speech & Hearing Sciences
Mentors
  • Ludo Max, Speech & Hearing Sciences
  • Robert Hermosillo, Speech & Hearing Sciences
Session

Add to my favorites Genetic Mechanisms to Second-Generation Integrase Inhibitor Resistance in HIV-2
Presenter
  • Vincent Huang Wu, Senior, Biology (Molecular, Cellular & Developmental), Informatics Mary Gates Scholar
Mentors
  • Geoffrey Gottlieb, Global Health, Medicine
  • Robert Smith, Medicine
Session

Visual Arts & Design Presentation 4

3:00 PM to 4:30 PM

Add to my favorites River Place House: Precedent Case Study
Presenters
  • Konrad Otani, Junior, Architectural Design
  • Lean Galvez (Lean) Octavio, Junior, Architectural Design
  • Abigail Purnapuspita, Junior, Architectural Design
Mentor
  • Robert Peña, Architecture
Session

Add to my favorites Precedent Model Study: Marika-Alderton House
Presenters
  • Yun Fang, Senior, Architectural Design, Music
  • Chuanqi Gao, Junior, Architectural Design
Mentor
  • Robert Peña, Architecture
Session

Add to my favorites Precedent Study Model: Palmyra House
Presenters
  • Danele Alampay, Senior, Architectural Design
  • Jacob Scott (Jake) Corrington, Junior, Architectural Design
  • Dongtao Bi, Junior, Architectural Design
Mentor
  • Robert Peña, Architecture
Session

Poster Presentation 4

4:00 PM to 6:00 PM

Add to my favorites Screening for Genetic Interactions in Mutated C. elegans Strains as a Way to Understand the Genetic Basis of Complex Disease
Presenter
  • Cambria Lynne Heuston, Junior, Pre-Sciences Mary Gates Scholar
Mentors
  • Robert Waterston, Genome Sciences
  • Calvin Mok, Genome Sciences
Session