Found 16 projects

Poster Presentation 1

12:00 PM to 1:30 PM

Add to my favorites Effects of Light Limitation on Plant-Rhizobia and Plant-Micorrhiza Interactions
Presenter
  • Jess Millar, Senior, Biology: Micro/Molecular, Health Studies: Health Science, Science, Portland State University McNair Scholar
Mentor
  • Daniel Ballhorn, Biology, Portland State University
Session

Add to my favorites Lake Sediment Organic Geochemistry as an Indicator of Past Environmental Change on Isabela Island, Galapagos
Presenter
  • Ariel Mei (Ariel) Townsend, Sophomore, Oceanography
Mentors
  • Daniel Nelson, Oceanography
  • Julian Sachs, Oceanography
Session

Oral Presentation 1

1:00 PM to 2:30 PM

Add to my favorites Will Pacific Salmon Still Be Here in 2100? Evolutionary Potential of Columbia River Chinook to Keep Pace With Climate Change
Presenter
  • Sheila Renee (Sheila) Thomas, Senior, Biology (Ecology, Evolution & Conservation) Mary Gates Scholar
Mentor
  • Daniel Schindler, Aquatic & Fishery Sciences
Session

Add to my favorites High Resolution Temporal Profiling of Phosphorylation Mediated Cell Cycle Regulation
Presenter
  • Joanne Ino (Joanne) Hsu, Junior, Neurobiology
Mentors
  • Judit Villen, Genome Sciences
  • Danielle Swaney, Genome Sciences
Session

Poster Presentation 2

2:00 PM to 3:30 PM

Add to my favorites Mn Doped CdSe/CdS Tetrapod Semiconductor Nanoparticles
Presenter
  • Christian Soren (Christian) Erickson, Senior, Chemistry
Mentors
  • Daniel Gamelin, Chemistry
  • Vladimir Vlaskin, Chemistry
Session

Add to my favorites Effect of State of Residence on Health Measures in Nigeria
Presenter
  • Chika Okeoma (Chika) Ugwoaba, Senior, Sociology
Mentors
  • Daniel Chirot, Jackson School of International Studies, Sociology
  • Lowell Hargens, Sociology
Session

Add to my favorites Yeast Strains that Die in a Budded State Live Shorter Lives than Their Unbudded Counterpart
Presenters
  • Hillary Ann (Hillary) Miller, Senior, Biology (Physiology)
  • Jessica May (Jessica) Hui, Sophomore, Center for Study of Capable Youth
Mentors
  • Joe Delaney, Molecular & Cellular Biology
  • Daniel Carr, Pathology
  • Matt Kaeberlein, Pathology
Session

Oral Presentation 2

3:30 PM to 5:00 PM

Add to my favorites Wastewater Treatment Systems in the Puget Sound Area: An Analysis of Economic Fairness and Equity
Presenter
  • Domenico Anderson (Nico) Martinucci, Senior, Sociology, Community, Environment, & Planning
Mentors
  • Christopher Campbell, Community & Environmental Planning
  • Daniele Spirandelli, Urban Design & Planning
Session

Add to my favorites Energy Saving Butler
Presenters
  • Justin Thomas (Justin) Brown, Junior, Extended Pre-Engineering
  • Austin Christopher Briggs, Junior, Pre Engineering
  • Tariq Yusuf, Junior, Extended Pre-Major
  • Antonius Denny (Denny) Harijanto, Junior, Computer Engineering
  • Jun Sang Yoo, Sophomore, Chemistry
  • Robert Paul (Robert) Vienneau, Senior, Electrical Engineering
Mentor
  • Daniel Kirschen, Electrical Engineering
Session

Add to my favorites Dual Emitting Semiconductor Nanocrystals
Presenter
  • Majed Samir Fataftah, Senior, Biochemistry, Chemistry
Mentors
  • Daniel Gamelin, Chemistry
  • Emily McLaurin, Chemistry
Session

Add to my favorites Using Carbohydrate-Targeting Copolymers for Drug Targeting
Presenter
  • Danee Hidano, Senior, Bioengineering Mary Gates Scholar
Mentors
  • Daniel Ratner, Bioengineering
  • Eun-Ho Song, Bioengineering
Session

Add to my favorites Myofilament Lattice Spacing Increases as Muscles Shorten
Presenter
  • Mary Kathleen (Mary) Salcedo, Senior, Biology (Molecular, Cellular & Developmental), Applied & Computational Mathematical Sciences (Biological & Life Sciences)
Mentors
  • Tom Daniel, Biology
  • C David Williams, Physiology & Biophysics
Session

Add to my favorites Importance of Visually Mediated Abdominal Motion for Flight Stability in Manduca sexta
Presenter
  • David Julio Colmenares, Senior, Computer Engineering, Bioengineering Mary Gates Scholar
Mentors
  • Tom Daniel, Biology
  • Jonathan Dyhr, Biology
Session

Poster Presentation 3

4:00 PM to 5:30 PM

Add to my favorites Design, Construction, and Testing of the URSA Wind Tunnel
Presenters
  • Luke Daanomah, Sophomore, Aerospace Engineering, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Edmonds Community College NASA Space Grant Scholar
  • Phillip Garas
  • Hamzah Musleh
  • Josia Ravelonanahary
  • James Stoddard
  • D'Artagnon Womack
Mentor
  • Tom Fleming, Physics, Edmonds Community College
Session

Add to my favorites The URSA (Undergraduate Research Student Association) Rocket Telemetry Project
Presenters
  • Breeanna Cain, Sophomore, Electrical Engineering, Edmonds Community College
  • Aleks Zemlyanskiy
  • Zach Farmer
  • "Tommy" Yuk-Yin Hung
  • David Clobes
Mentor
  • Tom Fleming, Physics, Edmonds Community College
Session

Add to my favorites Design and Construction of the URSA 2-MeV Cyclotron
Presenters
  • Taylor Alu, Sophomore, Electrical Engineering, Edmonds Community College
  • Breeanna Cain, Sophomore, Electrical Engineering, Edmonds Community College NASA Space Grant Scholar
  • Aleks Zemlyanskiy
  • Marshall Crenshaw
  • Matt Falkoski
  • Sean Maloy
Mentor
  • Tom Fleming, Physics, Edmonds Community College
Session